Kisbér város hivatalos honlapja
           
       

A kisbéri adózók által 2010-ben fizetett kommunális adók felhasználásáról

2011. február 04. , péntek

A helyi önkormányzatok – így Kisbér Város Önkormányzata is - feladatai ellátásának feltételeit saját bevételekből, átengedett központi adókból, más gazdálkodó szervektől átvett bevételekből, központi költségvetési normatív hozzájárulásokból, valamint támogatásokból teremti meg.

A saját bevételek egyik legfontosabb forrását a törvényben rögzített módon a települési önkormányzatok által megállapított és kivetett helyi adók képezik. A helyi adókról szóló törvényben kapott felhatalmazással élve Kisbéren az Önkormányzat a helyi iparűzési adó, a magánszemélyek kommunális adója, a vállalkozók kommunális adója, az építményadó, és az idegenforgalmi adó bevezetéséről döntött, és ezekből jut saját bevételhez.

A helyi adó, mint az önkormányzat saját bevétele, nem célhoz kötötten felhasználható forrás, annak felhasználásáról a helyi önkormányzat szabadon dönthet. Tapasztalataim szerint Kisbéren az Önkormányzat – a korábbi és a jelenlegi képviselő-testület egyaránt - ettől függetlenül mindig arra törekedett, hogy a kommunális adókból származó bevételeit is felhasználva biztosítsa (és lehetőség szerint folyamatosan fejlessze) kommunális jellegű közszolgáltatásait. Egy alkalommal korábban is adtam tájékoztatást a Kisbéri Újság hasábjain a kommunális jellegű kiadások és kommunális adóbevételek alakulásáról, azok arányairól, most azonban a képviselő-testület az Önkormányzat működésének átláthatóságát biztosítva szeretné rendszeressé tenni az ilyen jellegű tájékoztatásokat. A jövőben minden év végén bemutatásra kerül a lapban, illetve a honlapon az adott évi kommunális adóbevételek, illetve a kommunális jellegű kiadások alakulása.

A 2010. november 30.-áig rendelkezésre álló adatok alapján 2010. évben ezen időpontig a magánszemélyek kommunális adójából 22 millió 188 ezer forint bevételhez jutott Kisbér Város Önkormányzata, a vállalkozók kommunális adójának befizetéseiből 4 millió 117 ezer forint bevétele származott. Az összes kommunális adó bevétel ennek megfelelően 26 millió 305 ezer forintot tett ki. Az olvasók által is ismert módon hosszú évek óta jelentősen alulfinanszírozott önkormányzati feladatellátásban jelentős bevétel ez, hiszen minden fillér számít. Különösen igaz ez a jelenlegi gazdasági viszonyok között, melyek negatív hatásait családi, települési, régiós, országos és bizony világviszonylatban is mindenki megérzi. Helyi közösségünknek ugyanakkor a legkedvezőtlenebb helyzetben is törekedni kell a város közszolgáltatásainak minél magasabb színvonalú biztosítására.

2010. évben Önkormányzatunk teherviselési képességének határait feszegetve különösen nagy figyelmet fordított a kommunális jellegű szolgáltatások biztosítására, és mint látható lesz, a meglévő szolgáltatások fejlesztésére is. Engedjék meg, hogy ezeket a ráfordításokat a kollégáim által szolgáltatott számszerű adatok útján részletezzem.

Évek óta jelentős kiadási tételt jelent az évekkel ezelőtt elvégzett szennyvíz csatorna hálózat kiépítéshez felvett hitelek törlesztése. 2010. évben november 30.-áig erre a célra 6 millió 783 ezer forintot fizetett ki Önkormányzatunk. Ez az összeg a kommunális adóbevételek mintegy 25,8 %-át teszi ki.

A közvilágítás biztosítása Kisbéren és Hántán 2010.-ben november 30.-áig 7 millió 623 ezer forintba került. Ez az összeg a kommunális adóbevételek közel 29%-át jelenti.

Rendszeres jellegű fizetnivalót jelent a közterületek fenntartásával járó kiadások köre. A közterület fenntartással járó dologi kiadásokra 2010. évben november 30.-áig 2 millió 942 ezer forintot fizetett ki az Önkormányzat, a közterület fenntartást végző főállású alkalmazottak illetménye járulékokkal 2 millió 244 ezer forintot tett ki november végéig. A közterületek fenntartására ebben a bontásban kifizetett 5 millió 186 ezer forintra rúgó kiadásokat a kommunális adóbevételek 19,7 %-a fedezte volna.

Megjegyzem, a három fenti kiadáscsoport lefedte a teljes kommunális adóbevétel kétharmad részét.

Komoly összegeket fordított az Önkormányzat a közbiztonság megőrzésére/javítására is. A közbiztonság javítására irányulóan került kialakításra a folyópályás buszmegálló biztonságos új helyén Hántán, e célból került felújításra a Pilbauer köz, és a közbiztonság biztosítására készült el a nagyon régóta várt térfigyelő kamerarendszer. Ezen közbiztonságot szolgáló fejlesztések 11 millió 149 ezer forintba kerültek. Ezen fejlesztések költsége a kommunális adó bevételek 42,4 %-át vette igénybe.

A kommunális jellegű kiadások ezzel már meghaladták a kommunális adó bevételeket.

Pedig ezzel még nincs vége. 2010. évben a közlekedési feltételek javítására nagyon komoly összegeket fordított az Önkormányzat. Sok éve várták az érintettek, 2010.-ben végre meg is történt a Fehérvári utca felújítása. 17 millió 438 ezer forintból valósult meg a felújítás, igényesen, süllyesztett szegéllyel, néhány betorkolló utcácska mart aszfaltos rendbetételével együtt. Vitathatatlanul szükség volt erre a munkára. Bekerülési költsége a kommunális adó bevételek 66,3 %-át teszi ki. Egy utca felújítása tehát a kommunális adó bevételek kétharmadából finanszírozható.

Hasonlóan halaszthatatlan volt a Diófa, Illényi, Ady, Arany, Fáy, Pacsirta utcák felújítása is. Sikeres közbeszerzés útján 28 millió 157 ezer forintért tudta az Önkormányzat ezeket a munkákat elvégeztetni. Ez az összeg láthatóan meghaladta a kommunális adó bevételek összegét, egészen pontosan azok 107 %-át teszi ki.

Hántai viszonylatban jelentkező közlekedési problémát oldott meg a hántai temetőnél a parkoló kialakítása. Az ott élők és a Részönkormányzat igényeinek megfelelően kialakított parkoló 451 ezer forintba került, a kommunális adó bevételek mintegy 1,7 %-át vette igénybe.

Sajnálatos módon kényszerhelyzetben kellett intézkedni a Szent Imre utcai átereszek megfelelő méretűekre való cseréjére, az ottani vízelvezető árkok felújítására, rendbetételére. A 2010. májusában tapasztalt rendkívüli esőzések által okozott veszélyhelyzet felszámolása, a jövőben várható hasonló víztömegek elvezetésére is alkalmasnak ígérkező új átereszrendszer, és árok kialakítása 7 millió 801 ezer forintba került. Ez az összeg a kommunális adó bevételek 29,6 %-ának felel meg.

Mind e mellett a jövőre is gondolni kellett, és olyan beruházásokra is sor került, melyek városunk jövője szempontjából jelentősek, és amelyek meghatározhatják Kisbér fejlődését is. A városrendezés terveinek, a helyi építési szabályzatnak és szabályozási tervnek a felülvizsgálatára 2 millió 875 ezer forintot fordított az Önkormányzat, a településfejlesztési koncepció (integrált városfejlesztési stratégia) megalkotására 2 millió 572 ezer forintot. Megterveztette az Önkormányzat a Deák Ferenc utca szilárd burkolatot soha nem látott vasúton túli részének út- és járda építését, és csapadékvíz elvezetését is, ez a tervezői munka 1 millió 69 ezer forintba került. A jövő fejlesztéseinek megtervezésére tehát ebben a bontásban 6 millió 516 ezer forintot, a kommunális adó bevételek 24,7 %-át fordította Kisbér Város Önkormányzata 2010. évben.

A 2010.-es esztendő első 11 hónapjában tehát a kommunális adó bevételek 346,3%-át kitevő összeget, 91 millió 104 ezer forintot fizetett ki városunk. A teljes kommunális adó bevétel 3 és félszeresét fordította Kisbér a város kommunális jellegű szolgáltatásainak nyújtására, és ezen szolgáltatások fejlesztésére. Hogy ez sok-e, éppen ideális, vagy kevés, azt mindenki maga ítélje meg. Az viszont egyértelműen megállapítható, hogy a lakosság és a vállalkozások által fizetendő kommunális adó forintoknak helye van, nagyon fontos helye van a város költségvetésében. Rengeteg a vonatkozó kiadás, sokkal többet kell rákölteni a kommunális szolgáltatásokra, mint amennyit a kisbéri adózók kommunális adóként fizetnek a városnak.

Sokba kerül a Kisbéren és Hántán élőknek a városi lakosként joggal elvárt kommunális szolgáltatások nyújtása. Pedig bizonnyal sokan vannak, akik nem bánnák, ha még többet lehetne az életfeltételek további javítására fordítani. A helyenként megoldatlan csapadékvíz elvezetés, a burkolatlan, vagy leromlott állapotú utak, a szükséges településfejlesztés mind-mind az ilyen jellegű kiadások magas szintjének fenntartását indokolják. Közös lakossági érdek a kommunális szolgáltatások biztosítása és fejlesztése, közös kell hogy legyen a teherviselés is. Városlakóként a kommunális adó megfizetésével járulhat hozzá minden polgár a város otthonossá tételére irányuló kiadásokhoz, az Önkormányzat feladata pedig ezeknek a forrásoknak az igényekhez leginkább igazodó, hatékony felhasználása. Eredményre pedig csak az vezethet, ha mindenki megteszi, ami ezekből a feladatokból rá hárul.

 

Kisbér, 2010. december

 

Dörnyei Vendel
jegyző     

  • Elérhetőségek
  • Galéria
  • Kultúra
  • Látnivalók
  • Munkalehetőségek
  • Sport
  • Szálláshelyek
  • Testületi ülések
  • Videók
  • Városi KönyvtárWass Albert Művelődési Központ
    Kisbér Város Önkormányzata - 2870 Kisbér, Széchenyi u. 2. - Telefon: (+36 34) 552-002 - E-mail: titkarsag@kisber.hu