MEGNYÍLT A KISBÉRI SZÜLETÉSŰ HÉRICS NÁNDOR MUNKÁCSY-DÍJAS FESTŐMŰVÉSZ KIÁLLÍTÁSA.
2018. április 12.-én kora este, Sinkovicz Zoltán, Kisbér város polgármester nyitotta meg a kisbéri születésű Hérics Nándor, Munkácsy-díjas festőművész kiállítását a Wass Albert Művelődési központban.
Megnyitó beszédében elmondta, hogy tavaly ősszel találkozott először a művésszel, amikor megbeszélték ennek a kiállításnak a megrendezését. Kisbérrel való szoros kapcsolatát jellemzi az is, hogy a művész első kiállítása is Kisbéren volt 1973-ban, és 1979-ben a Kisbér 700 éves fennállására kiírt plakátpályázaton is első díjat nyert. Művészetének elismertségét mutatja az a sok díj, amelyet pályafutása során kiérdemelten kapott.
Nem csak azt köszönte meg, hogy ismét eljött a művész Kisbérre, hanem azt a 23 képet is amelyet Kisbérnek, szülőhelyének ajánlott fel – folytatta a polgármester. (Ez a 23 kép az utolsó 10 képen látható, valamint a művelődési központ emeleti galériájában tekinthető meg.)
A másoknak megmutatott mű csak jobbító, vagy gyönyörködtető szándékból keletkezhet. A képek forrása tehát az erkölcsi jóság és esztétikai szépség egysége. Most helyükre kerültek, jó helyre – a látogatók szeme elé. Értelmezzék őket az esztétikai szépség felől, vagy keressék bennük az erkölcsi jót. Így kérlelhetetlen mesterségbeli tudást találnak, finom festőiséget, idézeteket az elmúlt időszakból, és felhívást közös gondolkodásra, távolba nézésre – fejezte be beszédét a város első embere -, majd átadta a város ajándékát a művésznek.
(Hérics Nándor 1956-ban született Kisbéren. A tatai képzőművészeti körben Kerti Károlynál kezdett rajzot tanulni. Kirakatrendező iskolát végzett és alkalmazott grafikát tanult. Kisbér után néhány évig Dorogon lakott, az 1970-es évek második felétől Budapesten él. 1979-től a Hungexpo tervezőgrafikusaként dolgozott, később szabadúszó grafikusként tevékenykedett.
Tagja lett a Fiatal képzőművészek Stúdiójának, a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának, majd a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének és a Magyar Képzőművészek Szövetségének. 1984-ben nemzetközi környezetvédelmi plakátpályázatot nyert a víz témakörében. Ez a munkája szerepelt a Messemagazin címlapján és a Nyugat-német környezetvédelmi naptár borítóján. 1990-től saját tervezőgrafikai stúdióját vezeti. Alkalmazott grafikai tevékenységében a plakát és arculattervezéstől az utcai reklámokig minden megtalálható. Díszlet és látványterveket készített színházak tv-csatornák számára. Rendszeres szereplő hazai és nemzetközi plakátkiállításokon. Táblaképeinek fő témája a portréábrázolás, és az ipari tájak bemutatása. Graffitiket és street-art munkákat készít. A street-art, aminek külön magyar neve nincs - szószerint: utcaművészet -, jellegzetesen urbánus - városi- képzőművészet.
Technikai téren az egyik legjobban képzett magyar művésznek tartják. Sokféle anyaghoz ért, és szabadon használja őket. A kollégáira inkább az jellemző, hogy egy-kétféle anyagból építenek fel csodákat, de benne, úgy tűnik, van valami kíváncsiság. Ha elmegy egy építkezésre, akkor például figyeli, hogyan gipszkartonoznak, mert biztosan tud belőle tanulni valamit. Lehet, hogy éppen a gipszkarton csavar behajtásának a technológiájáról jut eszébe valami!
Díjai:
- 1973 Petőfi 150. születésnapjára kiírt plakátpályázat, (amatőr kategória).
- 1975 KPVDSZ. plakátpályázat első díj
- 1976 Szovjet filmplakát pályázat második díj
- 1977 VIT Cuba plakátpályázat első díj
- 1979 Kisbér 700 éves plakátpályázat első díj
- 1982 Esztergomi Biennálé különdíj
- 2014 Országos Labirintus kiállítás díja
- 2015 Nemzetközi Groteszk Triennálé fődíja
- 2015 Országos Harmónia kiállítás díja
- 2016 Szegedi Táblakép festészeti Biennálé díja
- 2017 Magyar Arany Érdemkereszt
- 2018 Munkácsy Mihály-díj
Forrás: Wikipédia)