A kisbéri rendőrkapitány, dr. Szalay Péter alezredes által egy éve elkezdett rendszeres összejövetelek következő állomásaként 2018. november 12.-én délután találkoztak a közlekedésbiztonsági fórum résztvevői a Wass Albert Művelődési Központban.
Dr. Szalay Péter köszöntötte a megjelenteket, köztük Farkas Gábor dandártábornokot, megyei főkapitányt, Sinkovicz Zoltánt, Kisbér város polgármesterét, Bozori Zsuzsannát, a Kisbéri Járási Hivatal vezetőjét valamint a járás polgárőrségeinek képviselőit.
A köszöntés után a rendőrkapitány bemutatta a jelenlévőknek az új munkatársait, Elekné Bábel Brigitta őrnagyot, a bűnügyi osztály megbízott vezetőjét, valamint Jéger Róbert őrnagyot, a rendészeti osztály vezetőjét, aki egyben a kapitány helyettese is.
Ezt követően a megyei főkapitány adott tájékoztatást arról a felmérésről, amely szerint az emberek 92 %-a érzi magát biztonságban a lakóhelyén, 96,6 százalékuk pedig a saját otthonában is.
Dr. Szalay Péter, a járás közlekedésbiztonsági helyzetéről adott tájékoztatást. Elmondta, hogy sajnos az első háromnegyed év statisztikai számai nem mutattak javuló tendenciát. A halálos közúti balesetek száma ugyanannyi volt, mint tavaly, azonban a súlyos sérülésekkel járó balesetek száma 8-ról 12-re emelkedett. Egyetértett a megyei főkapitánnyal abban, hogy ezekért a balesetekért nem a rendőrség a felelős, hanem a megnőtt járművek számával egyenes arányban megnőtt emberi mulasztások és szabálytalanságok száma. Ezeknek a baleseteknek a legfőbb oka a sebesség túllépése, az előzési és kanyarodási szabályok megszegése. A mobil sebességmérők használatával 44 eljárást indítottak, és több mint egymillió forint bírságot szabtak ki. A hatékonyabb visszatartó erő növelése érdekében tervezik a jövőben az úgynevezett „láncmérést” is, amikor egy-egy útszakasz több pontján is mérnek, ezzel is a balesetek hatékonyabb megelőzését szolgálva.
A fórum folytatásaként Kozicz Renáta főtörzszászlós adott tájékoztatást a baleset-megelőzési programokról, amelyeken sajnos folyamatosan csökken a fiatalok részvétele. Külön kiemelte viszont a Kisbéri Petőfi Sándor Iskola segítségét, akiktől a legtöbb megkeresést kapták, és ahol a legtöbb ismeretterjesztő előadást tartották. Ezeken a hasznos rendezvényeken a gyerekek megtanulnak szabályosan közlekedni, így várhatóan később, járművezetőként is betartják a szabályokat. Ennek érdekében kívánják bevezetni a „suli-moped” programot is, melynek keretében a 16 év feletti diákok segédmotorkerékpár-jogosítványt szerezhetnek.
A fórum második felében Tóth László, a Kisbéri Polgármesteri Hivatal referense adott részletes tájékoztatást arról a kisbéri nyertes pályázatról, amelynek célja közösségfejlesztő folyamatok kialakítása és megvalósítása. Arról szól, hogy az önkormányzat hogyan tudja bevonni a lakosságot, mint szemlélőt akár a programjaiba, akár a közösségi gondolkodásba, amely arra szolgál, hogy egy közösségtudatos fejlődés induljon el. Az ezen projektben szereplő akár az önkormányzat, akár a rendőrség, akár az egyén, vagy akár a civil szervezetek részéről közös gondolkodás alapján, az emberek tudatos szemléletformálásával egy teljesen más hozzáállás érhető el mind a közösség mind az egyén felé.
A fórumon a továbbiakban a jelenlévők mondták el észrevételeiket, javaslataikat és ötleteiket a témával kapcsolatban.