Kisbér város hivatalos honlapja
           
       

IDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BAN

2019. július 24. , szerda
IDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BANIDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BANIDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BANIDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BANIDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BANIDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BANIDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BANIDENTITÁS KONFERENCIA A WAMK-BAN

Kisbér Város Önkormányzata, valamint a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program „A helyi identitás és kohézió erősítése” című felhívására támogatási kérelmet nyújtott be, amelyet a Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Operatív Program Irányító Hatósága a 2018. június 18-án kelt támogatói döntése alapján támogatásban részesített. Az elnyert összeg 55 Millió Ft.

Ennek keretében 2019. március 22-én délelőtt tartották a Kisbér Város Önkormányzata által szervezett aktív közösségek megismerkedését, tapasztalatcseréjét szolgáló egynapos szakmai megbeszélést, melyre meghívást kaptak a Kisbéri Rendőrkapitányság, a Kisbéri Polgárőrség, a Kisbéri Járási Hivatal, a Wass Albert Művelődési Központ képviselői, valamint Illyés Irén Zsuzsa a pályázat „Cselekvő Közösségek” mentora.

Tóth László, a pályázat kisbéri részének projektmenedzsere köszöntötte a megjelenteket, majd Sinkovicz Zoltán, Kisbér város polgármestere adott tájékoztatást a pályázatról. Elmondta, hogy a projekt általános célja a helyi identitás és társadalmi kohézió erősítése Kisbéren. Komárom-Esztergom megye vidéki térségeiben a helyi közösségek fejlesztése, a közösségek kezdeményező- és cselekvőképességének fejlesztése, a közösségi szerepvállalás erősödése a fenntartható helyi közösség fontos záloga, mely nélkül a kapcsolódó fejlesztéspolitikai beruházások sem tudják betölteni nélkülözhetetlen társadalomformáló feladatukat.
A projekt közvetlen célja, hogy Kisbéren olyan közösségfejlesztési folyamatok kezdeményezése és megvalósítása, valamint a folyamatokat támogató szervezeti, technikai, módszertani és humánerőforrás fejlesztés valósuljon meg, mely beavatkozások eredményeként fejlődik a közösség tagjainak egymás iránti felelősségtudata.
A projekt során közösségi részvétellel megvalósuló felmérés és tervezés után 36 hónapon keresztül zajlanak a célterület lakosságának közösségi együttműködését dinamizáló és fenntartó közösségi akciók, tevékenységek, események, programok a közművelődési, muzeális, könyvtári, intézmények, valamint a projekt célkitűzései által érintett egyéb intézmények, szervezetek együttműködésével.
A projekt során a helyi nyilvánosság fórumainak fejlesztése is megtörténik, ennek részeként helyi, illetve térségi közösségi média felületeket (Facebook, instagram stb.) fejlesztünk és moderálunk, közösségi hírleveleket adunk ki, lakossági interakciókra alkalmas honlapot alakítunk ki az akcióterületet lefedve, mely kapcsolódik majd a megyei identitás pályázat keretében kialakításra kerülő megyei hírportálhoz is.
A helyi cselekvési terv elkészültét követően kötelező feladat a részvételi fórumok elindítása, fejlesztése, illetve működtetése a projekt teljes időtartamában, az első évben négy, a továbbiakban évente legalább két alkalommal.
Fontos szempont a meglévő együttműködések és partnerség megléte, ennek hiányában az eredményesség érdekében az együttműködések megteremtése az ágazatok és intézményeik között. Ennek érdekében a projekt mellé ún. támogatói csoportot szerveztek az intézmények, szervezetek részvételével.
A projekt által érintett térség közösségi tevékenységének, helytörténetének feltárása és a lakosság számára elérhetővé tétele kötelező feladat a projektben, ennek érdekében összesen 3 helytörténeti tanulmányt készítenek és publikálnak a projekt alatt.
A projekt során a helyi identitás és a közösségi összetartozás fejlesztése érdekében a helyi közösséget és településeket bemutató, on-line megosztható rövid videofilmeket készítenek (10 db).
A közösségfejlesztési folyamat megvalósítása során a projekt folyamatosan együttműködik a „Cselekvő közösségek” kiemelt projekt megvalósítóval, mentoraival, tudásmegosztó fórumaival.
Kiemelt feladatként említette meg a polgármester a Kisbéri Rendőrkapitánysággal és a Kisbéri Polgárőr Egyesülettel való együttműködést, mely a bűnmegelőzést és a közbiztonság javítását, valamint a védtelen közlekedők biztonságát elősegítő programok megvalósítását segíti.

Ezt követően dr. Szalay Péter rendőr alezredes, a Kisbéri Rendőrkapitányság vezetője beszélt a civil összefogás szerepéről a bűn- és baleset megelőzésben, illetve a „Miért és hogyan tegyük biztonságossá lakókörnyezetünket?” témakörben.

Róth István a Kisbéri Polgárőr Egyesület elnöke tájékoztatást adott a pályázattal kapcsolatban a polgárőrség és a helyi kisközösségek közötti szerepükről és jövőbeni elképzeléseikről.

Bozori Zsuzsanna, a Kisbéri Járási Hivatal vezetője a civil kezdeményezések szerepének fontosságáról beszélt, melynek keretében bemutatta az általa létrehozott „Mozdulj a városodért” civil szervezet eddigi tevékenységét és a jövőben tervezett akcióikat.

Illyés Irén Zsuzsa mentor a kisbéri pályázattal kapcsolatban a kulturális közösségfejlesztési folyamathoz adott szakmai és módszertani támogatásukról adott tájékoztatást.

Végül Takács József, a Wass Albert Művelődési Központ igazgatója a helyi kisközösségek életében betöltött szerepükről adott tájékoztatást.

  • Elérhetőségek
  • Galéria
  • Kultúra
  • Látnivalók
  • Munkalehetőségek
  • Sport
  • Szálláshelyek
  • Testületi ülések
  • Videók
  • Városi KönyvtárWass Albert Művelődési Központ
    Kisbér Város Önkormányzata - 2870 Kisbér, Széchenyi u. 2. - Telefon: (+36 34) 552-002 - E-mail: titkarsag@kisber.hu