2020. március 5-én ünnepélyesen átadták az Őszi Napfény Idősek Otthona energiahatékonysági fejlesztéssel elvégzett három épületegyüttesének külső felújítását.
Takács József, a Wass Albert Művelődési Központ és Városi Könyvtár igazgatója köszöntötte a megjelenteket, köztük Czunyiné dr. Bertalan Juditot, térségünk egyéni országgyűlési képviselőjét, Sinkovicz Zoltánt, Kisbér város polgármesterét, Szarvas Szilvesztert, az otthon igazgatóját, Kovács Lászlót, a kivitelező Kovács Bau Kft. ügyvezetőjét, Sándor Lászlót a beruházás műszaki ellenőrét, a város képviselő-testületének megjelent tagjait, az intézmény dolgozóit és lakóit, valamint a média képviselőit.
A Himnusz eléneklése után Sinkovicz Zoltán polgármester köszöntötte a megjelenteket, aki avató beszédében elmondta, hogy Kisbér városa 2020-ban immár harmadik alkalommal nyerte el a „Klímatudatos Önkormányzat” címet, amely annak köszönhető, hogy az önkormányzat az elmúlt években nagyon sokat tett az energia megtakarításáért, a környezetkímélő megoldások alkalmazásáért. Példaként említette a tavalyi évben átadott napelem parkot és a mintegy tíz önkormányzati épület külső hőszigetelését.
Hosszú évek óta keresték már a lehetőséget, hogyan tudnák felújítani az idősek otthonának régi épületeit. Még az is felmerült, hogy az egész beruházást saját forrásból fedezzék, de szerencsére találtak egy olyan pályázatot, aminek köszönhetően vissza nem térítendő európai uniós támogatásból és hozzá tett saját erőből el tudták végezni a jelen beruházást. A projekt tervezésénél figyelemmel voltak az épület eredeti, illetve a település közintézményeinek hasonló vizuális megjelenésére.
Az épületek hőszigetelésének és a napkollektoros rendszer bővítésének köszönhetően az egy főre jutó fajlagos energia megtakarítás mértéke 59% körül prognosztizálható, amely éves szinten körülbelül 31.500 m³ földgáz megtakarítását jelenti.
Ennek a beruházásnak már most érezhető két fontos eredménye van – folytatta a polgármester. Az egyik az, hogy az itt lakóknak nagymértékben javult a komfortérzete, a másik pedig, hogy mintegy 30%-kal csökkent az intézmény fűtésköltsége, amely az előző fűtésszezonban 4,5 millió volt, és a mostani számok ismeretében várhatóan alig fogja meghaladni a 3 millió forintot.
Beszéde végén a város első embere köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki a projekt elejétől a végéig részt vett ezekben a munkákban, köztük Czunyiné dr. Bertalan Juditnak, aki mint eddig mindig, most is támogatta és segítette pályázatukat, Szabó Béla Gábor energetikusnak, Mogyorósi László építész-tervezőnek, a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Területfejlesztési kft.-nek, azon belül dr. Juhász Jánosnak és csapatának, akik a pályázatot elkészítették és az egész beruházásnak a lebonyolítói voltak, Kovács Lászlónak, a kivitelező Kovács Bau Kft. ügyvezetőjének, Sándor Lászlónak a beruházás műszaki ellenőrének.
A polgármestert követően Czunyiné dr. Bertalan Judit köszöntötte a jelenlévőket, külön kiemelve az intézmény mindig mosolygós dolgozóit és a megjelent lakóit. Beszédében elmondta, hogy ez a beruházás 32,08 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból és az önkormányzat saját költségvetéséből valósulhatott meg, melynek keretében az Őszi Napfény Idősek Otthona három épületének felújítása történt meg külső homlokzati és födémszigeteléssel, néhány - a korábbi felújításokból kimaradt - fa nyílászáró cseréjével, valamint egy 16 m² abszorber felületű napkollektoros rendszer telepítésével.
Emlékeztetett arra, hogy még 2017 szeptemberében, amikor az intézmény fennállásának 40 éves évfordulójának ünnepségén részt vett, megígérte, hogy figyelemmel fogja kísérni az épületegyüttes felújításának pályázati lehetőségét, amely, ha két évbe is telt, de végre teljesült és megvalósult – majd így folytatta :
Két fontos dolog miatt szeretik és támogatják a mostanihoz hasonló energiahatékony és klímatudatos fejlesztéseket. Az egyik, hogy egy Kisbérhez hasonló településen a fejlesztések eredményeképpen megtakarított pár millió forintos megtakarítás is fontos, hiszen ezen megtakarításokat plusz költségként tudják felhasználni más területeken. A másik, hogy ezek a beruházások egyben üzenet is a jövő generációinak, hogy a környezetünk kímélése, és a különböző energiák felhasználása egy tudatos koncepció mellet kell hogy megvalósuljanak, hiszen amennyire az energia kinyerésénél, a föld kincseit kihasználjuk, úgy amortizálódik a mindennapi élhetősége a környezetünknek. Ha fával fűtünk, akkor erdőt írtunk, amelyek pótlásának eredménye csak évek múlva jelentkezik, ha szénnel fűtünk, akkor nagymértékben szennyezzük a levegőt. Ezért fontosak épületeink külső szigetelése, hiszen a felhasznált energia csökkentésével csökkenthető a környezetkárosító anyagok kibocsájtása. Ezek már most, ennél a beruházásnál is láthatóak, ahogy a polgármester úr által elmondott számokból is látható, hogy az intézmény idei fűtési szezonjában mintegy 30 ezer köbméter földgáz megtakarítást eredményezett az épületek szigetelése.
Külön kiemelte beszédében képviselő asszony Kisbér városának az átgondolt, megfontolt és tudatos koncepcióját, amit az energiahatékonyságért tett, és tesz, hiszen sorra újítja fel intézményeit, üzenve ezzel azt, hogy nem csak a gazdálkodásban, hanem megtakarításokat képezve, a környezetet kímélve is lehet egy várost vezetni. Köszönetét fejezte ki Kisbér polgármesterének, mint az egyik „legerőszakosabb” polgármesternek, azt a munkát, amelyet folyamatos lobbizásával a város fejlesztéseiért tesz, és amelyek előbb utóbb mindig eredményre vezetnek.
Beszéde végén a tetőre felnézve már látta a következő feladatot képviselő asszony, és ígéretet tett arra, hogy keresni fognak polgármester úrral a régi, nem környezetbarát palatető lecserélésére is megoldást.
Végül azt kívánta az otthon lakóinak, éljék meg úgy ezt a beruházást, hogy az intézmény szerető gondoskodása mellet egy városi gondoskodás is van mellettük, akik figyelnek arra, hogy környezetük minél otthonosabb legyen.
Ezt követően a szimbolikus szalagátvágással képviselő asszony, polgármester úr, az intézmény igazgatója, és a kivitelező cég ügyvezetője átadta a lakoknak a felújított épületet, majd a jelenlévők egy bejárással megtekintették az elvégzett munkákat.
Kisbér nekünk épül.