Semmelweis Nap – a magyar egészségügy napja.
Ma ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat.
„Tanításom arra való, hogy az orvosi tudomány tanítói terjesszék, hogy az orvosló és ápoló személyek az utolsó falusi borbélyig, az utolsó falusi bábáig szerinte cselekedjenek; tanításom arra való, hogy elriasszam a szülőházak rémét, hogy megmentsem a feleséget a férj, az anyát a gyermeke számára.”
(Semmelweis Ignác)
A magyar egészségügy napja egy 1992 óta, minden év július 1-jén megtartott ünnepnap Magyarországon. 1818-ban ezen a napon, Budán, a Tabánban született Semmelweis Ignác (1818. július 1. — 1865. augusztus 13.) magyar orvos, az „anyák megmentője”, aki kiemelkedő szerepet játszott a gyermekágyi láz leküzdésében.
Semmelweis napján ünnepeljük az egészségügyben dolgozókat, akik sokrétű munkájuk során nap, mint nap találkoznak a betegekkel. Őket ünnepeljük, az orvosokat, a háziorvosokat, a körzeti nővéreket, ápolókat, a házi gyermekorvosokat, asszisztenseket, iskolaorvosokat, védőnőket, fogorvosokat, az ügyeleten dolgozókat, a házi betegápolókat, nővéreket, mentősöket. De ünnepeljük a második vonalban dolgozókat is, akiknek a munkája nélkül nem teljes az egészségügy. Ők a bérszámfejtők, a pénzügyi dolgozók, a takarítók, a portások, a gépkocsivezetők, a karbantartók, az informatikusok, az anyagbeszerzők, a raktárosok és még sorolhatnánk a sort.
2020. június 30-án kora este tartotta Semmelweis napi ünnepségét a Batthyány Kázmér Szakkórház, melyen részt vett a kórház vezetésén és dolgozóin kívül Sinkovitz Zoltán, Kisbér város polgármestere is.
Az ünnepséget dr. Mogyorósi József mb. orvos igazgató, SzMSz szerinti főigazgató-helyettes nyitotta meg, aki köszöntötte a megjelent egészségügyi dolgozókat és az ünnepségükön megjelent Sinkovicz Zoltán polgármestert.
Sinkovicz Zoltán tisztelettel és szeretettel köszöntötte az egészségügyben dolgozókat, amely köszönetnek most igazán nagy jelentősége van, hiszen egy nehéz időszakon vagyunk túl. Nagyon sok feladat hárult mindenkire az elmúlt 3-4 hónap során, de nagyon jó érzés volt Kisbéren városvezetőnek lenni, mert számíthatott a kisbériek összefogására, segítségére. Visszaemlékezve az eseményekre, az elsők között volt Kisbér, ahol önkéntesek közreműködésével textilmaszkokat tudtak varrni, ellátva ezzel a város teljes lakosságát. Ugyan így vállalkozói kezdeményezésre és adományokból elsőként tudtunk vírusteszteket vásárolni, amely tesztek elvégzéséért külön köszönet illeti a kórház dolgozóit példamutató hozzáállásukért, hozzájárulva ezzel a védekezésünk eredményességéhez.
Ha lehet mondani, hogy ennek a járványnak van előnye – folytatta a polgármester -, akkor talán az, hogy rádöbbent a közvélemény milyen fontos nekünk néhány szakma, így az egészségügyben, az oktatásban dolgozók.
Beszéde végén ismételten tisztelettel és szeretettel köszöntötte az ünnepelteket, a maga, a város képviselő-testülete, a város és a járás valamennyi lakója nevében köszönetét fejezte ki az egészségügyben dolgozóknak az áldozatkész és lelkiismeretes munkájukért majd átadta az önkormányzat jutalmait és ajándékait.
Az önkormányzat Semmelweis nap alkalmából a következő egészségügyi dolgozókat jutalmazta a város egészségügyi ellátása érdekében végzett kiemelkedő tevékenységéért és példaértékű munkájáért:
A polgármester köszöntője után dr. Mogyorósi József tartotta meg ünnepi köszöntőjét, majd Prosszer Ottó gazdasági igazgatóval és Nagyné Iványi Gabriella ápolási igazgatóval közösen átadta a kórház által odaítélt jutalmakat, akik a következő személyek voltak:
Végül, de nem utolsó sorban azt a Batthyány Kázmér emlékérmet adta át Prosszer Ottó és Nagyné Iványi Gabriella, amelyet 2017 tavaszán alapított a kórház vezetése. Az érem szimbolizálja a jelent és azt, hogy a kórháznak jövője is van.
Az emlékérmet dr. Mogyorósi József mb. orvos igazgató, SzMSz szerinti főigazgató-helyettes vehette át, akit nagy meglepetésként ért ez a megtiszteltetés.
Gratulálunk a díjazottaknak!