„1956. október 23-a örökké élni fog a szabad emberek és nemzetek emlékezetében. E nap a bátorság, az öntudat és a győzelem napja volt. A történelem kezdete óta nincs még egy nap, mely világosabban mutatja az ember csillapíthatatlan vágyát a szabadság iránt – bármily kicsi is a siker esélye, s bármily nagy is az áldozat, amit követel.”
John F. Kennedy (1960)
1989. október 23-a óta ez a jeles nap kettős nemzeti ünnep Magyarországon: az 1956-os forradalom kitörésének napja és a Magyar Köztársaság 1989-es kikiáltásának napja, melyet az 1990. évi XXVIII. törvény iktatott a nemzeti ünnepek sorába.
A hagyományoknak megfelelően 2020. október 23-án este, az 1956-OS FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC 64. évfordulója alkalmából tartotta meg koszorúzási ünnepségét Kisbér városa a Pilbauer közben Pilbauer László emléktáblájánál.
A Himnusz közös eléneklése után Takács József, a Wass Albert Művelődési Központ és Városi Könyvtár igazgatója köszöntötte a megemlékezőket, majd Pilbauer László 56-os tevékenységét méltatta, aki az 56-os forradalom és szabadságharc idején a kisbéri események irányítója volt. Pilbauer László néptanító - amikor az 56-os cselekedetei miatt eltiltották a pedagógiai pályától -, képes volt a semmiből új életet kezdeni, úgy, hogy „gyökereit” megtartotta. Új szakmát tanult, majd elhelyezkedése után képességei eredményeként hamar vezetővé vált. Nyugdíjazása előtt pár évvel rehabilitálták, visszakapta tanári oklevelét és többek között földrajzot is tanított a helyi gimnáziumban. Nem tagadta meg azonban a paraszti kézi munkát sem. Ilyen volt egy példakép néptanító.
1956 szellemisége mindazoké, akik lélekben egyetértettek vele, cselekedtek érte, és áldozatot hoztak céljaikért. Akkor mi magyarok mutattunk példát a világnak, az egész emberiségnek szabadságszeretetből és önfeláldozó hazafiasságból. 1956 szelleme mind a mai napig kötelez bennünket – fejezte be beszédét az intézményvezető.
A beszéd után elhelyezték a megemlékezés koszorúit a megemlékezők.
Koszorút helyezett el:
Hősköltemény egy pesti srácról
Te napköziben nevelkedett apró kamasz,
Te, akinek élete mindössze
vagy tizenöt sivár tavasz.
Te, kibe már az A. B. C.-vel
tömték az ideológiát,
A szovjet tankok vad tüzében
zengted a szabadság dalát.
A tankok acél záporában
sem remegett gyenge kezed.
Bátran markoltad meg a géppisztolyt,
és szórtad rájuk a tüzet.
Kicsiny szíved tán összerezzent,
de lábad bátran szaladt.
Kezedből nyugodt, biztos ívben
repült a benzines palack…
Te pesti srác, te hősök hőse
ontottad drága véredet,
s a kivívott szent szabadságban
megkaptad érte béredet.
Te kicsiny bajtárs – esküszünk, hogy
megvédjük ezt a drága vért,
mert nem lehet, hogy kicsiny szíved
hiába ontott annyi vért…
Te pesti srác,
Te napköziben nevelkedett apró kamasz!
Te, akinek élete mindössze
Vagy tizenöt sivár tavasz.
Téged, ki ezt a drága élted
hazádért így adtad oda,
amíg magyar él a földön:
nem felejtünk el soha!
(Szentkúti Ferenc)