2021. május 20-án délelőtt sajtótájékoztatóval egybekötve adták át a Kisbéri Makettparknál elkészült kerékpárkölcsönzőt.
Takács József, a Kisbéri Vass Albert Művelődési Központ és Városi Könyvtár igazgatója köszöntötte a megjelenteket, köztük Czunyiné dr. Bertalan Juditot, térségünk egyéni országgyűlési képviselőjét, Sinkovicz Zoltánt, Kisbér város polgármesterét, Bara Zoltánt, a Pons Danubii Európai Területi Együttműködési Csoportosulás igazgatóját, a Mozdulj a Városodért csoport megjelent kerékpárosait, valamint a sajtó képviselőit, majd Sinkovicz Zoltán adott tájékoztatást a beruházásról.
Beszédében elmondta, hogy Kisbérnek - mint a projektet koordináló Pons Danu-bii EGTC legkisebb lélekszámú tagtelepülésének -, egy nagyon jó lehetőség, hogy közös programokon tudunk részt venni, és közvetlenül tudunk uniós pályázatokon részt venni a társulás keretei között. Az első ilyen programja a városnak a mostani kerékpárkölcsönző megvalósulása, amely még két évvel ezelőtt kezdődött, de a tavalyi járványhelyzet miatt elhúzódott, amely sok negatív dolgot, de pozitív dolgot is hozott az életünkben, hiszen ráirányította a figyelmünket a belföldi turizmusra. Soha nem volt akkora jelentősége a szabadidő célú kerékpározásnak, mint most, és az idei nyár is erről fog szólni, amely nagy szerepet tölt be az egészségmegőrzésben is. Ehhez kapcsolódóan fejlesztettük a kerékpárutat is, illetve elkészült két pihenőhely is – az egyik itt a kölcsönző mellett -, a SarcraVelo határon átnyúló kerékpáros zarándokutak hálózata keretében, és rövidesen átadásra kerül a makettpark fogadóépülete valamint a mellette felépült tematikus játszótér is.
Beszéde végén a polgármester mindenkinek megköszönte a munkáját, akik részt vettek ebben a fejlesztésben, külön kiemelve képviselő asszony segítségét és támogatását, Bara Zoltán igazgatónak és csapatának a lelkiismeretes munkáját, a projektben részt vevő hivatali dolgozók, valamint Tóth László turisztikai referens munkáját.
A polgármestert követően Bara Zoltán adott tájékoztatást a projektről. Beszédében elmondta, hogy a Pons Danu-bii EGTC (Pons Danu bii – híd - Európai Területi Együttműködési Csoportosulás) 10 éve alakult meg, amely időszak alatt sok hasonló fejlesztésben vettek részt.
Megalakulásukkor alig találtak a térségben kerékpárutat, így azt a stratégiai célt tűzték ki maguk elé. hogy minden tagtelepülést kerékpárút kösse össze, és ehhez megfelelő szolgáltatások társuljanak. Az elmúlt tíz évben több mint 100 km kerékpárút készült el a térségben, és fokozatosan épül tovább a rendszer. Hamarosan elkészül a kerékpárút Pozsonytól Szobig, melyhez a tagtelepüléseket is rá szeretnék kötni, Felvidéken, és Magyarországon egyaránt.
Az utakhoz kapcsolódó szolgáltatás keretében jött létre a KOMBI program. Két ország kilenc települése vesz részt annak a határon átnyúló kerékpárkölcsönző rendszernek a kiépítésében, amely 1,9 millió euróból valósul meg. A projektet koordináló Pons Danu-bii EGTC-t alkotó hét önkormányzaton kívül (Gúta, Ógyalla, Észak- és Dél-Komárom, Tata, Kisbér, Oroszlány), Naszvad és Érsekújvár is részt vesz a fejlesztésben. A KOMBI Projekt rendszerében a résztvevő kilenc településen 13 gyűjtőállomás készült el, helyszínenként 15-16 dokkolóval, összesen 130 db. kerékpárral, melyből 95 db. hagyományos kerékpár, 35 db. pedig elektromos rásegítésű. Kisbéren 15 db. dokkoló épült meg az új fogadóépület és játszótér mellett. A projekt rugalmasságát az adja, hogy a benne szereplő települések mindegyikén ki lehet bérelni, valamint le is lehet majd adni a kerékpárokat, így környezetbarát zöld közlekedési lehetőséget nyújt egyrészt a helyben élőknek, másrészt az ide érkező turistáknak.
Bízik abban igazgató úr, hogy ez a régió kerékpáros paradicsommá válik, hisz ezen dolgoznak, és a jövőben is ezen fognak dolgozni a kormányzattal, a megyei önkormányzatokkal valamint a helyi települések önkormányzataival közösen, végül a kölcsönző használatához hasznos és kellemes időtöltést kívánt mindenkinek.
Czunyiné dr. Bertalan Judit avatóbeszédében kitért arra, hogy ennek a társulásnak a célja a kulturális, gazdasági, és infrastruktúrát érintő, határ menti településeket összekötő hálózatoknak a kidolgozása, megépítése, és az együttműködések erősítése. Bár a határ Trianon elválaszt bennünket, mégsem lehet a határ két oldalán lévő magyar települések gazdasági és kulturális egységét külön választani, megbontani. Az egyik emblematikus eleme ezeknek az együttműködéseknek az új Duna híd megépítése, amellyel megélénkül a Felvidék, Komárom-Esztergom megye és Magyarország gazdasági kapcsolata, de nem elhanyagolható szempont a pandémia ellenére is megnövekedet személy-, és áruforgalom sem.
Egy olyan évtizedben vagyunk, amikor újra gondolunk, újra értékelünk és célul tűztük ki, hogy a határ menti együttműködés az nem csak a határ két oldalán élők és magyarul érző gondolkodóknak a kulturális összekapcsolása, hanem igen is ez egy gazdasági és kulturális régió, s ennek slágere a kerékpárút és a kerékpáros turizmus. Több szempontból is fontos, hogy a kerékpározás és a természethez kötődő turisztikai élményszerzés a turisztikai desztinációkban megjelenjenek a turizmust kedvelőknek. (desztináció - földrajzi célterület (település, régió vagy ország, amely rendelkezik mindazon turisztikai szolgáltatásokkal, amelyek a turisták igényeinek kielégítéséhez szükségesek).
A Bakonyalja és Kisbér egy olyan kuriózum, amely a térség számára egy kiemelkedési pontot jelent, hiszen az uniós pályázatokon kívül folyamatban van egy 5 milliárdos kormányzati támogatással megvalósuló belvárosi városközpont revitalizáció is, ami a történelmi belvárosnak a funkcióbeli megújulását és történelmi jellegének visszaállítását célozza meg.
Ez a környezet, ahova érkezik a kerékpáros turizmus, az elkövetkező években teljesen más képet fog mutatni. Ha a térség adottságait nézzük, az elmúlt évek térségi fejlesztései egy fél órán, három órán belül elérhető, turisztikai lehetőségeket kínálnak, ha az előrehaladott csatkai szakrális fejlesztésre, a Bábolnai Ménesbirtokra és fürdőre, vagy a kisebb települések turisztikai fejlesztésére gondolunk. A Duna híd átadása maga után hozott egy országos közútfejlesztési hálózatot, melynek része a tervezés alatt lévő Komárom-Székesfehérvár közötti 4 sávos gyorsforgalmi út megépítése, elősegítve térségünk gyorsabb megközelíthetőségét. Jól látható, hogy az egyes helyi, térségi, megyei, országos, és határon átnyúló fejlesztések egymásra épülnek, és ez a mátrix rendszerű fejlesztési politika minden település számára fejlődést, eredményt és lehetőséget kínál.
Beszéde végén képviselő asszony is köszönetét fejezte ki az elvégzett munkáért, és külön köszönetét fejezte ki a Kisbéri Polgármesteri Hivatal dolgozóinak, akik az elmúlt esztendőkben is és az elkövetkező években is hatalmas nyomás alatt végezték és fogják végezni a precíz munkájukat, hiszen olyan mennyiségű projektet kell gondozniuk és adminisztrálniuk, amely hosszú évek óta nem volt a városban.
A sajtótájékoztató végén képviselő asszony, polgármester úr és igazgató úr szalagátvágással szimbolikusan átadta a kölcsönzőt, majd a Mozdulj a Városodért csoport kerékpárosai a polgármesterrel közösen kipróbálták a kerékpárokat.
KISBÉR NEKÜNK ÉPÜL!
A KOMBI kerékpárkölcsönző, a rövidesen átadásra kerülő új fogadóépület üzembe helyezése után 2021. június 1-től vehető használatba.
Regisztráció, kölcsönzés, árak és részletes használati útmutató a www.kombibike.eu oldalon elérhető el.