„Ha eljő az idő – a sírok nyílnak fel,
Ha eljő az idő – a magyar talpra kel.
Ha eljő az idő – erős lesz a karunk,
Várjatok testvérek, ott leszünk, nem adunk!”
(József Attila, 1920, június 4.)
Kisbér városa 2023. június 4-én délután kezdte meg a Trianoni diktátum 103. évfordulója alkalmából tartott megemlékezését, amely a Wass Albert Művelődési Központ színháztermében filmvetítéssel kezdődött.
Kele Márta, az intézmény igazgatója köszöntötte a megjelent emlékezőket, majd Bicskei Éva rendező-producer KÁRPÁTIA-MAGYARNAK SZÜLETTEM című filmjének vetítésére került sor, amely a Kárpátia zenekar történetét dolgozza fel a kezdetektől, napjainkig, és amely film harmadikként elnyerte a XV. Göcsej Filmszemle díját dokumentumfilm kategóriában.
A négy koncerten, megannyi helyszínen forgatott film stílusában és műfajában is rendhagyó: a dokumentum,- a portré,- és a koncertfilm elemeit ötvözve, a Kárpátia zenekar dalai által idézi fel a XX. századi magyar történelem néhány fontos epizódját, középpontjában, mondhatni természetesen a trianoni diktátumot és máig ható következményeit. Kuriózumnak számító archív felvételek, látványos animációs illusztrációk, dokumentarista klipek is egyedivé teszik az igazán lendületes, élményekben, hangulatokban gazdag filmet.
A nagyjából másfél órás filmben nem csak az összes egykori és jelenkori zenekari tag szólal meg, hanem azok szülei, rajongók, illetve egyéb ismert emberek, művészek, sportolók, barátok idézik fel egy- egy dal születését, vallanak múltunkról, jelenünkről. Gondolataikat több mint 50 dalrészlet illusztrálja.
A vetítés után közönségtalálkozásra került sor, ahol a rendező először köszönetét fejezte ki a városnak és az intézmény igazgatójának a megkeresésüket, hogy eljöhetett Kisbérre és bemutatatta dokumentumfilmjét, majd kérdésekre adott válaszaiban beszélt a film elkészültéről és mondanivalójáról.
Megtudhattuk, hogy képzeletében egy Kárpátia-koncerten született meg az a kép, ami a filmben is szerepel, és egész végig nem hagyta nyugodni, s ha egy kép, egy hangulat nem enged el, akkor abból muszáj filmnek készülnie. A forgatáson folyamatosan zavarban volt attól a közvetlenségtől, szeretettől és őszinteségtől, amit a zenekar valamennyi tagjától kapott. Nekik a kárpátiás póló nem színpadi jelmez, valóban hiszik és vallják mindazt, amiről a dalok szólnak. A Kárpátia sokkal többet jelent egy jó hangulatú koncertnél, erőt ad az egyenes gerinchez és hitet a magyar megmaradásban. Van mit tanulni tőlük.
A közönségtalálkozó végén Bicskei Éva köszönetéül egy a képeken látható könyvcsomaggal ajándékozta meg a könyvtárunkat, melyet átadott Sinkovicz Zoltán polgármesternek, aki át is adta a könyveket Kele Mártának. A polgármester megköszönte az adományt, egyben köszönetét fejezte ki, hogy elfogadta a város meghívását, így itt Kisbéren is megtekinthették a filmet a hasonló érzelmeket valló emberek.
Ezt követően pontban 16 óra 32 perckor megszólaltak a városban a harangok, és a jelenlévők néma felállással emlékeztek a 103 évvel ezelőtti diktátumra.
A színházterem után a jelenlévők átsétáltak a Trianon emlékműhöz, ahol koszorúzással folytatódott a megemlékezés.