A Szegény Sudár Anna egy erdélyi magyar asszony képzelt naplója, amely az 1989. decemberében lezajlott romániai "forradalom" előtti időkben játszódik. Az első és mindmáig egyetlen regény, amelyet anyaországbeli író alkotott a romániai magyarság- és más hasonló körülmények között élő magyar népcsoportok sorskérdéseiről.
A regényt 1998-ban Magyar Örökség díjjal tüntették ki.
½Arról is akartam szólni - mondja Jókai Anna -, hogyan, milyen tartással és milyen erőforrásból táplálkozva lehetünk képesek a sokszor elviselhetetlennek tűnő lelki és testi szenvedéseket mégis elviselni, honnan jön a remény a reményre?½.
Bálint Márta elmondta: a regény megkapó látleletet ad egy erdélyi asszony életéről. A napi feljegyzésekből Sudár Anna életkörülményei, a háziasszony apró-cseprő dolgai hiteles realizmussal éppúgy megismerhetők, mint azok az érzelmi, indulati folyamatok, amelyek személyiségét meghatározzák.
* * *
BÁLINT MÁRTA színművész Marosvásárhely szülöttje. Színészi diplomáját a Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskolán szerezte, majd a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház tagja lett, ahol több mint ötven főszerepet játszott.
1988-ban családjával együtt Magyarországra telepedett. Pályafutása ezen szakaszában, az alábbi színházakban lépett fel: Nemzeti Színház, Budapesti Kamaraszínház, Művész Színház, Magyar Színház, Evangélium Színház, Katona József Színház.