Mottó: Át kell érezni a bor tanítását, annak minden egyes mozzanatát, történelmét és kultúráját - és így Magyarország idővel újra a bornagyhatalmak közé tartozhat majd.
A Borbarát kör május 20-án, pénteken megrendezett borversenyén, ami immáron a Nyolcadik Kisbéri Polgári Borverseny volt, 18 bormintát adtak le a gazdák. Érkeztek borok Kisbérről, Ászárról és Vérteskethelyről.
A verseny új helyszíne a Kisbér és Környéke Ipartestület székházában volt, mert az évek alatt a Barackvirág ünnepkörrel kialakított hagyományt a Wass Albert Művelődési Központban pénzhiány miatt nem sikerült ápolni, ezért a szerezők javasolták ezt a helyszínt. Mocher Imre, az Ipartestület elnöke támogatta a javaslatot és ingyen a borbarátok rendelkezésére bocsátotta az épületet.
A versenynap előtti szerdán leadott borokat a szervezők előzsűrizték (bort nem kellett kizárni), majd a szekértőkből álló borbírálók a már kialakult hagyomány szerint a vendégek előtt szóban is értékelték a mintákat. A zsűri tagjai: Somjai László hegybíró, kertészmérnök elnök, Vörös Sándor hegyközségi alelnök, Varga Antal gazda, és Mocher Imre, az Ipartestület elnöke.
A versenyre a nevezési díjakból vásároltuk az okleveleket, az ajándékokat, a díjakat, a kellékeket.
Az ajándékok, és az oklevelek átadásakor kiderült, kinek milyen lett a bora a zsűri szerint, ha a kóstolásnál nem ismerte volna fel a nedűt a poharában. Ugyanis már az is hagyomány, hogy a zsűri és a gazdák egyszerre kóstolhatják a bort, véleményt mondva, tapasztalatot cserélve arról.
Arany minősítést érdemelt Szabó József vegyes fehér 2010-es, Vincze Ferenc Rajnai Rizling 2010-es, vegyes fehér 2010-es, Horváth Imre Királyfurmint 2007-es és Királyleányka 2010-es, Paulovics Ferenc Zenit 2010-es bora.
Ezüstérmes lett Eördögh Szilveszter Rose 2010-es, Buda Lajos vegyes fehér 2010-es, Takács László Ezerjó 2010-es, György János Ezerjó 2010-es, tóth László Zenit 2010-es, Balogh János vegyes vörös 2010-es, Pongrácz Imre Cabernet Sauvignon 2009-es és Malomsoki László vegyes fehér 2010-es bora.
Bronzérmes lett Fáczán Imre vegyes fehér 2010-es, Dr. Madarász János vegyes fehér 2010-es, Jaross János Cuvée 2010-es és Chardonnay 2010-es bora.
A verseny értékelésekor Somjai László óva intett a kén túlzott használatától, valamint megdicsérte a gazdák munkáját, amit az elmúlt évi nehéz időjárás ellenére végeztek.
Vörös Sándor javasolta, hogy a jövőben ne mondjanak borfajtát a minta behozatalakor, mert a zsűri úgyis azt értékeli, hogy jó-e az a bor illatban, küllemben, íz hatásban, vagy sem.
Mocher Imre megdicsérte a résztvevők munkáját, és felajánlotta az épületet a jövő évi versenyre is.
Végezetül Malomsoki László javasolta, hogy a jövő évi verseny március 15-e előtt legyen, megköszönte a borbarátoknak a részvételt, megköszönte a szervezésben és a lebonyolításban segítő Somjai László és György János és Mocher Imre munkáját, a Polgármesteri Hivatal munkatársainak segítségét, valamint a díjakhoz nyújtott támogatást Csikár Imre vállalkozónak, aki a serlegdiszkont tulajdonosaként és a Marton gazdaboltnak az ajándékok vásárlásához nyújtott támogatást. Külön köszönetet érdemelt Varga Ferenc, aki a rendkívül finom sertéspörkölt megfőzésében „főrészvényes” volt.
Az este egymás borainak kóstolgatásával és igazi nótaesttel ért véget. A kitartó „nyolcak” egy ideig nem feledik az estét, aki pedig előbb elment, vagy el sem jött, bánhatja.
Malomsoki László