2016. július 08-án délelőtt ünnepélyes keretek között lerakták az alapkövét az Adrilux Hungary Kft. leendő üzemcsarnokának.
Dr. Csiki-Szász András, a cég ügyvezető igazgatója köszöntötte a megjelent vendégeket, köztük Czunyiné Dr. Bertalan Juditot, a térség egyéni országgyűlési képviselőjét, Sinkovicz Zoltánt, Kisbér város polgármesterét és Dr. Vida Dórát, a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal főigazgatóját, majd részletesen ismertette a vállalkozásuk megalakulása óta eltelt időszakot, valamint a jelen beruházás jellemzőit és jövőbeni elképzeléseiket, amely írásunk végén olvasható.
Sinkovicz Zoltán polgármester Kisbér valamennyi lakója nevében ezekkel a szavakkal üdvözölte a cég képviselőit: Isten hozta Önöket Kisbéren!
Beszédét azzal folytatta, hogy egy település életében a gazdasági élet szereplői meghatározóak, mert ők jelentik a megélhetést. A különféle adók révén hozzájárulnak a közösségi teherviseléshez és munkaadóként megélhetést biztosítanak a lakosságnak.
A vállalkozók teljesítményének, eredményeinek, sikereinek köszönhető az is, hogy a pedagógusok, az egészségügyben dolgozók és az állami tisztviselők életpályája és béremelése el tudott indulni, ezért a településeknek elsőrangú érdeke, hogy a vállalkozások köre minél népesebb és minél erősebb legyen. Külön öröm a város számára, hogy egy hazai tulajdonú vállalkozás a betelepülő, aki külföldről helyezi át a termelését Magyarországra és annak is örül, hogy női dolgozóknak is tudnak munkát adni, mert ők azok, akik nehezebben találnak munkahelyet.
Mi azon megyék közé tartozunk, ahol a munkanélküliség már nem jelent égető problémát, hanem megjelent a szakképzett munkaerő hiánya, de a leendő munkaadó számára megnyugtató, hogy ugyan a 4-5 százalékos munkanélküliség alacsonynak mondható, de a Kisbéri munkaerőpiacban sokkal több tartalék van, mivel nagyon jelentős az ingázók létszáma, akik a napi utazgatást szívesen fogják lecserélni egy helyi munkahelyre.
Az AdriLux Kft. vezetőiben a hosszú előkészítő munka során egy korrekt partnert ismert meg a városvezetése, s azt kívánta nekik Sinkovicz Zoltán, hogy érezzék jól magukat Kisbéren és reméli, hogy hosszútávon sikeresen tudnak működni településünkön, amelyhez igyekeznek minden segítséget megadni, továbbá várják a további befektetőket, akiket hasonló vendégszeretettel fognak fogadni.
A polgármester végezetül köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik szerepet vállaltak abban, hogy ez a projekt létrejöhetett, köztük Czunyiné Dr. Bertalan Judit képviselőasszonynak és Dr. Vida Dóra főigazgató asszonynak, a Nagyigmándi Kft.-nek a közvetítést, valamint minden olyan hivatal és hatóság támogatását, akik az előkészítő munkákban részt vettek.
A beszédek sorát képviselő asszony zárta, aki az ügyvezető igazgató köszönő szavaira reagálva – de megköszönve azt – elmondta, hogy a közigazgatási rendszer kormány általi átalakításának pontosan ez volt az egyik legfontosabb célja, hogy egy vállalkozás- és beruházás barát rendszert hozzanak létre, mely csak a dolgát tette, hogy több mint egy évtized után végre Kisbéren is új munkahelyek születhenek.
Magyarország kormányának kiemelt gazdasági- és társadalompolitikai célja a foglalkoztatottság és a beruházások növelése, valamint a magyar gazdaság versenyképességének javítása. Ugyanis megfelelő háttérrel, szorgalommal és kitartó munkával nagy sikereket lehet elérni.
Fontos az egymásra utaltság, egymás segítése, hogy a közszférában dolgozók jó színvonalú, hatékony szolgáltatással tudják segíteni a vállalkozókat és a beruházásokat, hiszen ők biztosítják az egész rendszer anyagi alapjait. Külön örömét fejezte ki azért, hogy egy magyar tulajdonú vállalkozás települ a városba, aki saját forrásaiból fedezi az üzem építését, és nem azzal kezdte, hogy először az államtól kért támogatást. Beszéde végén képviselő asszony is sok sikert kívánt a vállalkozásnak, s reméli, hogy a kisbériek örömmel fogadják az új munkahelyeket.
Az ünnepség végén Dr. Csiki-Szász András, a cég ügyvezető igazgatója elhelyezte az időkapszulát.
A vállalkozás bemutatása és jövőbeni elképzelései, melyet Dr. Csiki-Szász András, a cég ügyvezetője bocsájtott a rendelkezésünkre:
1./ Előzmények:
Az Adrilux Hungary cég egy magyar tulajdonú nemzetközi vállalatcsoport része.
A cégcsoport vezér hajója a 12 évvel ezelőtt a Del-Kinai Jiangmen-ben létrehozott, 200 munkással működő 10.000 m2-es magyar tulajdonú lámpagyár, amely lakásvilágítási termékeket (csillárok, spotlámpák, falilámpák stb.) exportál több mint 50 országba. Kb. 4.000 különféle termékük van.
Az Adrilux márkanév és logó a világ legfontosabb piacain védett: így az USA-ban, Kínában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Oroszországban stb.
Az Adrilux kínai gyáron kívül a cégcsoporthoz tartozik meg az Adrilux (HK) hongkongi kereskedő cég valamint az AdriluxPolska vegyesvállalat, amely Lengyelországban értékesíti a lámpáikat, és természetesen a magyar Adrilux Hungary cég is.
A magyarországi céget, az Adrilux Hungary Világítástechnikai Kft-t 3 évvel ezelőtt hozták létre, amely egyelőre még csak kereskedik.
2./ Magyarországi lámpa összeszerelő üzem:
Az, hogy a gyártást áthozták Európába, és ezen belül Magyarországra, már több évvel ezelőtt felmerült. Magyarországon vállalkozás barát környezet van, az ország kiemelt célja az újraiparosítás és az is, hogy a külföldön élő és dolgozó magyarok Magyarországon is megtalálják a számításukat.
A lámpagyártást egy kicsit úgy kell elképzelnünk, mint az autógyártást. A termelést mindenki viszi a piacok közelébe. Közel a piachoz, jobb rálátással, a speciális helyi igényekre gyorsabb kiszolgálás, részben helyi beszállítók alkalmazásával.
Ennek a vállalkozásnak is ez a terve: kínai árszinten, magyar munkaerő felhasználásával, a lehető legtöbb magyarországi beszállítóval lámpa összeszerelés és export az európai vevők részére.
Ez egy team munka lesz: Kínából elsősorban a kínai lámpagyár által gyártott és ott galvanizált fémrészek jönnek, és ezeket szerelik össze a Magyarországról és több szomszédos országból beszerzett alkatrészekkel. Törekedni fognak, hogy a magyarországi arány egyre nagyobb legyen.
Több éves előkészítő munka után most kezdődik el a 27.000 m2-es telkükön a 7.000 m2-es kisbéri üzemük felépítése. Kisbérre tulajdonképpen véletlenül kerültek: olyan helyszint kerestek, amely közel van az M1-es sztrádához, van szabad munkaerő es barátságos, segítőkész önkormányzat van.
Idén elsőként egy 1.200 m2-es lámpa összeszerelő csarnok készül el, majd jövő tavasszal a tervek szerint 2 további hasonló méretű csarnokkal egészítik ki, összesen 3.600 m2-re. 2018-ra tervezik a teljes 7.000 m2-es gyár felépítését.
A teljes beruházási érték cca. 1.1 milliárd Ft.
A gyár a tervek szerint ez év decemberében kezdi meg majd a működését, s 100%-ban exportra fog termelni. Az első csarnokban kb. 70 fő helyi munkaerőt, elsősorban betanított munkásokat tudnak alkalmazni. A további csarnokok belépésével a létszám folyamatosan növekszik majd és 2018-ra a tervek szerint eléri majd a 200 főt.
A vállalkozás célja egybevág az ország céljaival: Magyarország újraiparosítása, az export növelése, több száz fő helyi munkaerő, köztük jelentős számban tartós munkanélküliek alkalmazása.