A Kisbér és Bábolna települések közös klímastratégiájának elkészítését és klímavédelmi tevékenységét célzó projekt egy újabb fontos állomásához érkezett. A projekt megvalósítói egy nagyszabású konferencia keretében mutatták be a két település elkészült klímastratégiájának egyeztetési változatát. Emellett azonban számos érdekes jó gyakorlat bemutatásával is készültek, kellőképpen „érzékenyítve” a résztvevőket a klímaváltozáshoz.
A résztvevőket Sinkovicz Zoltán, Kisbér Város polgármestere köszöntötte, majd dr. Sági Zsolt, a Komárom-Esztergom Megye Fejlesztéséért Alapítvány szakértője ismertette a klímastratégia készítésének módszertanát és az elkészült stratégia egyes fejezeteit. Előadásában kitért a két település rövid környezeti állapotának bemutatására, a környezeti tendenciák szemléltetésére, azok összefüggéseire. Előadásának talán legizgalmasabb része az „úgynevezett” üvegházhatású gáz kibocsátási leltár bemutatása volt. Ami annyit jelent, hogy a két település éves szinten hány tonna CO2-al terheli meg a környezetét. A számok azt mutatták, hogy a kibocsátásból a legnagyobb részt az ipar és az energia-termelés-felhasználás jelenti. Ez utóbbiból többek között a fűtésnek és áramfogyasztásnak köszönhetően azonban a lakosság is jelentős mértékben kiveszi a részét, ami megerősíti azt, hogy egyéni szinten is sokat tehetünk a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Morvai Attiláné, a Kisbéri Gyöngyszem Óvoda és Bölcsőde intézményvezető-helyettese interaktív előadásában számos helyi jó példával bizonyította, hogy miként lehet a legfiatalabbakat a helyes útra terelni, hogy kialakuljon bennük a környezetünkkel szembeni felelősségtudat és a környezetvédelem melletti elköteleződés.
Tóth László, Kisbér Város Önkormányzatának munkatársa helyi önkormányzati jó példákkal szemléltette, hogy egy település miként állhat a klímavédelem szolgálatába. Az okos város és az intelligens közlekedési rendszerek fogalmával még ismerkedünk, de Kisbéren már számos olyan fejlesztés megvalósult, ami visszaigazolja ezek létjogosultságát. A városban elektromos kerékpárkölcsönző épült ki, napelempark létesült és kerékpárút épül.
Az előadások sorát Kovács Tibor, a Bakonyalja Környezetvédelmi és Természetvédelmi Egyesület elnöke zárta, aki háztartási környezeti praktikákon keresztül mutatta be a helyi szintű alkalmazkodás jó példáit. Előadásában kitért a háztáji mikroklíma jelentőségére, a növényborítottság és talaj vízháztartásának összefüggéseire, a villámárvizekkel szembeni védekezésre és a csapadákvízek merőben új, immár azok megtartására irányuló szemléletére.
A több mint kétórás online rendezvényen 71-en vettek részt, ami megerősíti, hogy a téma sokakat megmozgat és érdekel. A projekt egyik kiemelt célkitűzése, hogy a szemléletformálás jegyében tegyük a közbeszéd tárgyává a klímaváltozás kérdését és adjunk helyi szinten hatékony válaszokat a környezeti kihívásokra. Aki részt vett az eseményen, joggal érezhette azt, hogy Kisbér és Bábolna települések jó úton járnak és jó például szolgálhatnak a többi település számára. A projekt a közeljövőben további rendezvényekkel folytatódik, remélhetőleg már nem az online térben! Kérjük, kísérjék figyelemmel projektünket és aktív részvételükkel segítsék annak eredményes megvalósítását.
Kisbér és Bábolna városok önkormányzatai és a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat által alapított Komárom-Esztergom Megye Fejlesztéséért Alapítvány klímavédelmi projektje a KEHOP 1.2.1-18-2018-00046 azonosítószámú „Helyi klímastratégiák kidolgozása, valamint a klímatudatosságot erősítő szemléletformálás Bábolna és Kisbér térségében” című pályázat keretében kerül megvalósításra 2020.07.01-2021.12.29 között.
Hummel Rudolf
klímavédelmi, fenntarthatósági szakértő