Kisbér város hivatalos honlapja
           
       

KISBÉR VÁROS DÍSZPOLGÁRA cím

2015. december 19. , szombat
KISBÉR VÁROS DÍSZPOLGÁRA cím

2015. december 19-én este, a Városi Karácsony ünnepségén került átadásra KISBÉR VÁROS DÍSZPOLGÁRA cím. A képviselő-testület egyhangú döntése alapján ezt a címet Hegedűs Pál kapta meg.

Az ünnepségen Szabó Hedvig, a WAMK munkatársa méltatta Pali bácsi munkásságát:

"Tisztelt Ünneplő Közösség!
Karácsonyra, a szeretet ünnepére készülünk, a legszebb ünnepre, amiben tovább élnek keresztényi, népi, családi hagyományaink, és a Városi Karácsony rendezvényének köszönhetően a kisbériek közösségének hagyományai is. Karácsony ellenpontját jelenti a hétköznapok hajszájának, a hajszából adódó fáradtságnak, az egymásra figyelés és egymás felé fordulás fáradtságból adódó hiányának, és évezredek óta ellen is áll ezeknek az embereket, családokat, közösségeket próbáló kihívásoknak. A Karácsony jó és örök, és ezért mindannyian várjuk, és mindannyiunknak szüksége van rá.
Szükségünk van a Karácsonyra, mert a miénk. A miénk, mert családunkat, gyermekkorunkat, szeretteinket, eleinket, és közös értékeinket, hagyományainkat is jelenti. Azt jelenti, amik vagyunk, és amik lenni szeretnénk.
A legszebb ünnep, a legszebb hagyomány. Gyakran hangzik el: a hagyományok megőrzése, ápolása fontos feladatunk. A hagyományainkra időt kell fordítanunk. A hétköznapokban pedig az említett okoknál fogva az időnk a legkevesebb. Az idő hiánya sok más mellett a hagyományok megélésének, teljességükben történő ápolásának lehetőségeit is korlátozza, ami veszélybe is sodorhatja a közösségeinket tápláló, erősítő hagyományok fennmaradását. A hagyományok elveszése, elveszítése szegényebbé, szürkébbé, megbonthatóbbá teheti közösségeinket, ápolásukkal ezeket a hatásokat védhetjük ki, akadályozhatjuk meg.
A hagyományok megőrzése az azokat teremtő, ápoló közösségek tagjainak mobilitásából adódóan már a XIX. századtól túllépett az addig zárt közösségeken, és ezzel párhuzamosan nemzetünk fennmaradása szempontjából fontos értelmiségi felelősséggé is vált. Népdalaink, meséink, mondáink, viseleteink, rítusaink, ünnepeink gyűjtése és dokumentálása a hagyományok fennmaradását mindenki számára, a közösségen kívüli személyek számára is biztosította, és biztosítja a jelenben és a jövőben is. Ennek a munkának köszönhetően nem kell megtudnunk, hogy milyen lenne egy olyan színtelenebb, uniformizáltabb világban létezni, amit nem színesítenének örökségünk ezen elemei, amiben nem kötődhetnénk az eleink által kialakított és ránk hagyott hagyományainkhoz, és azok nem tennék többé: életté létezésünket.
Mi kisbériek abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy ismerhetjük hagyományainkat, életünk és személyiségünk részévé válhatnak, ápolhatjuk őket, és büszkék lehetünk rá. Nem csupán szüleinktől, nagyszüleinktől, nevelőinktől tanulhatjuk meg, hogy kisbériként milyen történeti-, vallási-, kulturális-, gazdasági-, sport-, és közösségi értékek örökösei vagyunk és lehetünk. Szerencsések vagyunk, mert közösségünknek voltak és vannak olyan tagjai, akik kitartó, odaadó, lelkiismeretes, felelős, és komoly szakmai munkával felkutatták, dokumentálták, és mindannyiunk számára hozzáférhető módon közzétették örökségünk ezen elemeit.
És van valaki, aki ennek a munkának az élére állt, vezette és összefogta azokat, akik erre áldozták munkájukat, és tudományos igényességgel, és élvezhető irodalmisággal publikálta munkájuk eredményeit. A helytörténeti kutatás, a Honismereti Kör, és a település történet ismeretének szimbóluma városunk köztiszteletben álló polgára Hegedüs Pál, Kisbér, Köztársaság utca 35. szám alatti lakos. 
Hegedüs Pali bácsi Kisbéren született és él, és a város életében mindig aktívan vett részt. A rendszerváltás előtt tanácstagként dolgozott a városért, ismertségét és az őt övező tiszteletet és megbecsülést azonban nem csupán hivatalos, hanem a város közössége érdekében önkéntesen végzett tevékenységeivel is megalapozta. A személye iránti közmegbecsülést jól kifejezte, hogy 1990 után is a Helyi Választási Bizottság Elnökének mindaddig őt választották meg a különböző összetételű önkormányzati képviselő-testületek, amíg ő e tisztség ellátását vállalta.
Városunk közössége számára minden bizonnyal Hegedüs Pali bácsi helytörténészi munkássága a legnagyobb érték, amellyel aprólékos alapossággal feldolgozta a település történetét, megszervezte és vezette a Kisbér Városi Honismereti Kört, értékké és fontossá tette történeti hagyományaink fennmaradását, ápolását, fejlesztette a kisbéri közösségtudatot, polgáraink én-képének elemévé téve a kisbéri múlthoz tartozást.
Tanulmányai, kötetei a vezetésével összegyűjtött és kötetbe szerkesztett ’Dokumentum gyűjtemény Kisbér történetéhez’ anyagaiból táplálkoznak. A helyi és megyei folyóiratokban, kiadványokban megjelent tanulmányai mellett önálló kötetekben is feldolgozta városunk történeti emlékeit. ’Örökségünk’ című kötete, melyben Kisbér történeti emlékeit írta meg, és ’Fejezetek a Kisbéri Zsidóság történetéből’ című könyve olyan alapművé váltak, melyeket minden kisbéri és a város iránt érdeklődő szívesen és büszkén olvas, és amelyek közös történeti tudásunk alapkövei. Az ’Üdvözlet Kisbérről’ című kötetben Jaksics György szerkesztésében tette közzé a város múltját képekben is szépen bemutató üdvözlő- és képeslapokat.
Munkáját Kisbér Város Önkormányzata 1994.-ben Pro Urbe díjjal ismerte el, 2001. évben Milleniumi Emlékérmet, 2011.-ben a ’Köztársaság Elnökének Díszoklevele Emlékéremmel’ elismerésben részesült, illetve az általa vezetett Honismereti Kör 2007.-ben Príma Primissima díjat nyert.
Minden bizonnyal teljes egyetértésben állíthatjuk, hogy a kisbériek szerint Pali bácsi kitüntető cím adományozása nélkül is megtestesíti azokat az értékeket, amelyek ’Kisbér Város Díszpolgárá’-vá tették, aminek elismerésére az önkormányzat képviselő-testülete ez évben hivatalosan is díszpolgárnak választotta.
A címet, és a vele járó diplomát Sinkovicz Zoltán polgármester úr adja át Hegedüs Pálnak, a képviselő-testület döntése szerint itt, a Városi Karácsony rendezvényén, a legszebb és legszentebb ünnepünkhöz kapcsolódóan. Pali bácsi munkáját, közös értékeink felkutatását és megerősítését köszönjük, az ő tevékenysége által öntudatosabbá, összetartozásában erősebbé, és büszkébbé tett közösségünk minden tagja nevében, és gratulálunk a közösség részéről adható legtekintélyesebb cím elnyeréséhez.
Köszönettel és hálával tartozunk Olgi néninek is, aki stabil, nyugodt hátteret biztosít Pali bácsi munkájához, őt mindenben segíti, támogatja. 
Szeretném megkérni mindkettőjüket, hogy fáradjanak fel a színpadra!
Isten áldja meg Pali bácsit és Olgi nénit és tartsa köztünk még nagyon-nagyon sokáig!

  • Elérhetőségek
  • Galéria
  • Kultúra
  • Látnivalók
  • Munkalehetőségek
  • Sport
  • Szálláshelyek
  • Testületi ülések
  • Videók
  • Városi KönyvtárWass Albert Művelődési Központ
    Kisbér Város Önkormányzata - 2870 Kisbér, Széchenyi u. 2. - Telefon: (+36 34) 552-002 - E-mail: titkarsag@kisber.hu