Egészségügy
Kisbér Város Önkormányzata 2009. őszén egészség-prevenciós mozgalmat indított, melynek keretében méhnyakrák és nemi szervi szemölcs ellen önkormányzati oltási programot kezdeményeztünk a helyi lakosú 12 éves kislányok egészségének megőrzése érdekében. Ezen kiemelten támogatott korcsoport számára az Önkormányzat térítésmentesen biztosítja a 3 oltásból álló védőoltás sorozatot, amennyiben a szülő kéri azt.
Az oltási programot a 4 komponensű Humán Papillomavírus vakcinával (6, 11, 16, 18-as) végezzük, amely a méhnyakrák mellett a nemi szervi szemölcsök ellen is megfelelő védettséget nyújt.
A Humán Papillomavírus (HPV) okozta megbetegedésekből, a védekezés módjáról a www.hpvinfo.hu honlapon tájékozódhat.
A lakosság kezdeményezésére az Önkormányzat most úgy határozott, hogy kibővíti a HPV elleni egészség-prevenciós programot, melynek keretében azok a helybéli lakosok, akik nem tartoznak a kiemelten támogatott korcsoportba, de az orvosi indikációnak megfelelő életkorúak (lányok és felnőtt hölgyek, továbbá 9-15 év közötti fiúk is) a program keretében igen jelentős árkedvezménnyel juthatnak hozzá a 4 komponensű védőoltáshoz a kijelölt gyógyszertárakban, orvosi vény ellenében.
A recept felírható a gyermekháziorvosnál, háziorvosnál vagy a nőgyógyásznál.
Az első oltásra 2010. március 15-ig érvényes a kedvezmény. Érdeklődni a kijelölt Ezüstkehely gyógyszertárban lehet.
Battyány Kázmér Szakkórház
A kórház a következő webcímen érhető el:
Mit csinál a Kisbéri Batthyány Kázmér Szakkórház rehabilitációs osztálya?
A Batthyány Kázmér Szakkórházban 1996 óta működik a mozgásszervi rehabilitációs osztály. Az osztályon baleseti sérültek, – köztük combnyaktöröttek, koponya- és agysérültek, gerincvelősérültek-, reumatológiai betegek, szélütött és egyéb neurológiai betegségben szenvedő betegek rehabilitációját végzik. A betegeket elsősorban a tatabányai Szent Borbála kórházból, a komáromi Selye János kórházból és a súlyos idegrendszeri károsodottakat a székesfehérvári Szent György kórházból, a győri Petz Aladár kórházból vesszük át előzetes helyszíni konzílium alapján.
Az osztályon többszakmájú, orvosból, ápolókból, gyógytornászból, pszichológusból, logopédusból, fizioterápiás asszisztensből, zeneterapeutából álló csapat foglalkozik a betegekkel.
A rehabilitációs kezelés célja a betegek önellátásának, járó, vagy egyéb módon való közlekedőképességének helyreállítása, illetve a családba és a társadalomba történő visszaállítása.
E cél elérésére a szakszemélyzeten kívül jól felszerelt tornatermek, fizikoterápiás eszközök, hidroterápia, gyógyfoglalkoztató helyiség áll rendelkezésre, akadálymentes környezetben.
Az osztályhoz csatolva mozgásszervi rehabilitációs ambulancia is működik, ahol előzetes időpont egyeztetés után fogadjuk a háziorvosok által beutalt betegeket. Az ambulanciához járóbeteg gyógytorna- és fizikoterápiás kezelés is társul.
Néhány számmal illusztráljuk az osztály működését:
Az elmúlt év folyamán 70 működő ágyon 686 beteget ápoltunk, átlag: 33,5 nap. Az átlagos ágykihasználás 90 % volt. A 686-ból 622-őt tudtunk hazabocsátani, túlnyomóan önellátásra, illetve önálló helyváltoztatásra képes állapotban. Sajnos a betegek 1 %-át elveszítettük.
A betegek javulásának mértékét funkcionális skálák segítségével vizsgáltuk. A 0-100 pontig terjedő önellátást vizsgáló Bartel skálán felvételkor a betegek 40 pontosak, távozáskor 75 pontosak voltak.
Mozgásszervi rehabilitációs ambulancián 2006-ban 234 beteget láttunk el.
Kisbér, 2007. november 05.
Dr. Fehér Miklós
osztályvezető főorvos