Egyházak
akonyszombathelyi Evangélikus Egyházközség
A 20. században a Bakonyszombathelyi Evangélikus Egyházközségből önállósult szórványokból született meg a Hánta-Ászár-Kisbéri Társult Evangélikus Egyházközség, de lelkészhiány miatt az elmúlt évtizedekben újra egymásra lett utalva a két gyülekezet. 1978-óta látja el a helyettesi szolgálatot a társulásban a mindenkori bakonyszombathelyi lelkész.
Bakonyszombathelyi Evangélikus Egyházközség
Hánta-Ászár-Kisbéri Társult Evangélikus Egyházközség
2884 Bakonyszombathely, Kossuth Lajos utca
E-mail: bakonyszombathely.evangelikus@gmail.com
Lelkész: Nagy Dániel, beosztott lelkész
Istentiszteletek
Kisbér: minden hónap 1. és 3. vasárnapján, 11:00-tól a kisbéri református templomban
Hánta: minden hónap 2. és 4. vasárnapján, 11:00-tól a hántai evangélikus templomban
Friss hírek, információk
Facebook:
Bakonyszombathelyi Evangélikus Egyházközség
Hánta-Ászár-Kisbéri Társult Evangélikus Egyházközség
Kisbéri Református Egyházközség
A 19. század végén a kisbéri református gyülekezeta szomszédos Ászár fiókegyházaként működött. 1897-től egy bérelt lakásban volt az iskolája, 1900-tól pedig a kisbéri ménesbirtok adományaként kapott telken építették fel iskolájukat. A soproni Seltenhofer Frigyes 1923-ban öntötte a 98 kg-os harangot, amelyet az iskola udvarán felállított haranglábra helyeztek.
A 337 lelket számláló kisbéri református gyülekezet 1939-ben elhatározta, hogy templomot épít. Az egyház vezetői ekkor Kurucz Gyula lelkipásztor és Dr. Balassa Sándor főgondnok voltak, majd 1940 végéig Szűr Bálint, templomszenteléskor Baranya Mihály töltötte be a gondnoki tisztséget. A tervezéssel Szeghalmy Bálint miskolci műépítészt bízták meg, aki mintegy 60 protestáns templomot tervezett, pl. a bánhidait is. Fontosnak tartotta, hogy természetes anyagokból, a berendezéssel együtt, egységes szellemben tervezze épületeit.
A kivitelezők helybeli iparosok, Gulyás János építész és Mészáros Ferenc asztalos voltak.
A templom homlokzati tornya 20 m magas, belseje 9 x 16 m, az ülőhelyek száma 160.
Az összes költség 26.000 pengő volt. A templomot 1941. szeptember 28-án szentelte fel Medgyasszay Vince dunántúli püspök. A püspök urat a tervező, Szeghalmy Bálint köszöntötte a templom ajtajában átadva neki a templomkulcsot, Nyers Terike pedig verssel köszöntötte a püspök urat. Az ünnepi istentiszteleten az igét Leőke Károly esperes olvasta fel, az igehirdetés szolgálatát Győry Elemér egyházkerületi főjegyző végezte.
A főjegyző úr által Pápán 1941-ben kiadott Templomszentelés Kisbéren című füzetben olvasható a következő mondat: „A kisbéri református templom is műremek, mely mindenben magán viseli Szeghalmy Bálint templomépítészeti elgondolását… „A főjegyző úr a bizonyságtevés templomának nevezi a megépült hajlékot.”
A gyülekezet 1951-ben alakult anyaegyházzá. Első lelkipásztora 1951-1957-ig Balya László, őt Illés József követte 1957-1977-ig, halála után pedig az Ászáron szolgáló lelkész látta el a kisbéri lelkészi szolgálatokat. 1977-től Bérces István helyettes lelkész szolgált 1982-ig. 1982-1991között Eszlinger András volt a gyülekezet kinevezett lelkésze. Az ő szolgálata, valamint Kardos Bálint, Hajpál Zoltán és Töltéssy Sándor gondnoksága alatt készült el a templom külső tatarozása a templom 50 éves fennállásának ünnepségére (1991. nov. 3.). 1991-től Vajsné Fazekas Ibolya helyettes lelkészként, férje Vajs Tibor beosztott lelkészként, később pedig mint a gyülekezet megválasztott lelkésze látja el a kisbéri szolgálatokat. Szász L. Dóra tanárnő több mint 25 éven keresztül végezte a kántori feladatokat és tartotta a gyermekistentiszteletet Germán Györgyivel. 2018 januárjától Szász Károly Zoltán látja el a kántori szolgálatot.
Az elmúlt harminc év gondnokai: Kardos Bálint, Töltéssy Sándor, Kovács István, Csótár Károly, Töltősi Sándor, Kozma Kálmánné, Kiss Józsefné és Vörös Sándor, 2018-tól Vörös Sándor és Biczó Sándor.
A gyülekezet 1997-ben végzi el a templomtető részleges felújítását. 2018-2020 között az eddigi legnagyobb méretű templomfelújítás és építkezés történt a presbitérium határozatával Vajs Tibor lelkipásztor, Vörös Sándor főgondnok és Biczó Sándor gondnok szolgálata idején. A „Dunántúl – templomrenoválások” támogatás igénybevételével valósult meg a templomtető héjazatának cseréje, a falak tatarozása, festése. Belülről a falakat és a mennyezetet festették le, járólapcsere történt, megvalósult a villamossági hálózat felújítása, valamint a fűtés korszerűsítése.
A presbitérium új gyülekezeti házat építtetett a templomhoz kapcsolódóan az udvarban. Az építkezés az eladott ingatlan ellenértékéből, a hívek és a gyülekezethez nem tartozó jókedvű adakozók áldozatkész adakozásából, valamint az EMMI – EÖR „Gyülekezeti ház építésének folytatása” megnevezésű pályázaton nyert támogatás segítségével ment végbe. A munkálatokat Hlavács Attila rédei generál-kivitelező végezte alvállalkozók bevonásával.
A helyi evangélikus gyülekezet, nem lévén temploma, szinténitt tartja az istentiszteleteit a mindenkori bakonyszombathelyi evangélikus lelkész beszolgálásával.
Az istentiszteletek vasárnap és ünnepnapon 9:30 órakor kezdődnek.
Hittanoktatás a Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai számára csoportokban történik a kiadott órarend szerint.
Friss információ olvasható a gyülekezetről a Kisbéri Református Gyülekezet Facebook oldalán.
Kisbéri Római Katolikus Plébánia
2870 Kisbér, Batthány tér 5/A
Hivatali órák:
Kedd: 9.00-11.00
Csütörtök: 14.00-17.00
Tel.: +36 34/353-215
E-mail: kisberiplebania@gmail.com
Adószám: 19888877-1-11
Bankszámlaszám: 62900050-15500386
Plébános: Magyaros László
Tel.: 06-30-577-6084
E-mail: magyaroslaszloa@gmail.com
A török hódoltság időszaka után Kisbéren is megkezdődött a római katolikus hitélet újjászervezése. A település első plébánosa Barbacsi István, aki 1683-tól teljesített szolgálatot Kisbéren. A hivatalos egységes anyakönyvezés 1722-ben kezdődött. A jelenlegi római katolikus templom megépítését gróf Batthyány Tódor rendelte el 1783. március 19-én kelt alapítólevelében, felszentelésére 1788-ban kerülhetett sor. A templom búcsújának napja Nagyboldogasszony ünnepe (augusztus 15.). Plébániaépület külső és belső felújítása 2020-ban és 2021-ben történt meg. A Szentmisék időpontjai és más hasznos információk, tájékoztatók megtalálhatóak a plébánia honlapján.